צוואה ככלי לשמירה על נכסיך והשקעותיך


במהלך חיינו אנו צוברים חסכונות ונכסים ולעתים אף מנהלים תיקי השקעות על מנת שישמשו אותנו ואת בני משפחתנו. אך כיצד נוכל לוודא כי משאבים אלה יעברו למשפחתנו לאחר מותנו? איך נוכל לוודא כי החלוקה נעשית בצורה נכונה וראויה? על מנת לדאוג לכל אלה ועוד, כדאי לערוך צוואה מבעוד מועד וכך לדאוג לעתידם של יקירנו.  
 

מהי צוואה?

 
זהו מסמך משפטי מחייב הנכתב על ידי המצווה ובו הוא מפרט למי יינתן הרכוש אותו צבר במהלך חייו, לאחר מותו, ועל פי איזו חלוקה. במידה והנפטר לא ערך צוואה בחייו, יימסר רכושו ליורשיו החוקיים על פי הקבוע בחוק. סדר קדימות הירושים היא בן/בת הזוג וילדיו של הנפטר, נכדיו, הוריו, סבו וסבתו. לכתיבת צוואה חשיבות גבוהה וזאת על מנת לוודא כי רכושו של הנפטר יחולק כפי שהוא חפץ ולא כפי שהחוק בוחר, והדבר נכון שבעתיים כאשר לנפטר נכסים והשקעות בעלי ערך כספי גבוה. המצווה צבר במהלך חייו נכסים והשקעות מרובים בעלי ערך כספי ורגשי רב ומתוקף כך ירצה כי רכושו יחולק כראוי לאנשים הנכונים ועל פי חלוקה הוגנת וללא קיפוח ולכן חשוב אף יותר כי ינסח את כתב הצוואה באופן מפורש תוך פירוט כל נכסיו וכספו וביצוע חלוקה ברורה בין הירושים על פי שיקול דעתו הבלעדית. מעבר לכך, אי הסדרת החלוקה בטרם עת, עלולה לגרור סכסוכים ומחלוקות בין היורשים, להעכיר את היחסים ואף להגיע לכדי תביעות משפטיות מיותרות. את הצוואה מומלץ לערוך בנוכחותו של עו"ד צוואות וירושות אשר תאפשר לו להיות נציגו של הנפטר לצד הצוואה הכתובה וניסוחה המשפטי יהיה נכון ומחייב ללא כל מקום לפסילתה, ערעור על תוכנה או אי הבנות.
 

סוגי הצוואות

 
ישנם ארבעה סוגים של צוואות:
 
צוואה בכתב יד – זוהי צוואה הנכתבת בכתב ידו של המצווה, חתומה על ידו ונושאת את תאריך כתיבת הצוואה. צוואה זו לרוב אינה כתובה על פי נוסח חוקי המפוקח על ידי עו"ד צוואות וירושות אלא על פי כתיבה חופשית של המצווה ולכן מומלצת פחות ויכולה להוות פתח לתקלות, אי הבנות ואף פסילתה מבחינה חוקית. 
 
צוואה בעדים – מסמך צוואה אשר יכול להיות כתוב בכתב יד או מודפס. לרוב נעשה שימוש בצוואה המנוסחת על ידי עו"ד צוואות וירושות וחתומה על ידי המצווה בנוכחות שני עדים אשר אינם חלק מן היורשים העתידיים של המצווה. זוהי הצוואה הנפוצה ביותר.
 
צוואה בפני רשות – מוצגת בפני גורם רשמי כגון: נוטריון או בית משפט. היא תוגש על ידי המצווה בעל פה או בכתב ובעת הגשתה יצהיר כי זו צוואתו הסופית והיא תקבל תוקף סופי ומחייב על ידי חתימת נציג הרשות.
 
צוואה בעל פה – צוואה הניתנת על ידי המצווה בעל פה כאשר הוא נמצא בסכנת מוות או כאשר מצבו הבריאותי אינו מאפשר לו לכתוב את צוואתו. המצווה יאמר את צוואתו בעל פה מול שני עדים והם יהיו מחוייבים להעביר את דבריו באמצעות זכרון דברים, כפי שנאמרו, לרשם הירושות.
 

צו קיום צוואה

 
לאחר פטירתו של המצווה, לצורך מימושה של הצוואה, חלה החובה להגשת בקשה לצו קיום צוואה לרשם הירושה. תפקידו של מסמך זה להפוך את כתב הצוואה למחייב ולהעניק לו תוקף של פסק דין מחייב. רק לאחר תהליך זה יוכלו היורשים לקבל את ירושתם.
iphoneBtn
iphoneBtn
iphoneBtn
iphoneBtn
iphoneBtn
iphoneBtn

מלא פרטיך ונציגי הגופים המסומנים יחזרו אליך בהקדם:

 

USG capital

USG capital
קבלו הצעות למסחר במט"ח
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
 

USG capital

USG capital
קבלו הצעות לניהול תיקי השקעות
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
 

USG capital

USG capital
קבלו הצעות למסחר עצמאי
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
 
קבלו הצעות לפיקדון
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
 

גולד קפיטל

גולד קפיטל
קבלו הצעות לתוכניות חיסכון
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
 

USG capital

USG capital
קבלו הצעות לחוזים עתידיים
קראתי ואני מאשר את תקנון האתר
articlePic

להשקיע כסף ולהרוויח: 4 אפיקי השקעה מומ

כל שנה מביאה איתה טרנדים חדשים שאנחנו צריכים לעקוב אחריהם, כמעט בכל תחום בחיים שלנו. גם בתחום הפיננסי, ובפרט בתחום ההשקעות, לכל תקופה יש את הכוכבים שלה. עולם ההשקעות הוא עולם שמשתנה כל הזמן לפי ר המשך...
articlePic

לכמה זמן מומלץ להשקיע כסף בבית השקעות

האם להשקיע בהשקעה סולידית או לא? האם לבחור בנתיב השקעות שהוא כמו רכבת הרים, וכך גם התשואות האפשריות מזנקות לגובה – כפי שהן עלולות לנחות מטה במהירות? יש להחליט על נתיב להשקעות ולהשפיע על רמת ההשקע המשך...
articlePic

איך לחסוך לעתיד ילדנו?

עם הולדת הילדים, סביר להניח שצפות תקוות לזרוע את פירות העתיד, ולהשקיע גם באופן כספי ולהבטיח את העתיד, או לפחות את היכולת לממן את האירוע של הברית, בר המצווה ולפתוח קופה שתצטבר לכדי אוצר לכשיגדל. המשך...
articlePic

משכנתא לוקחים עם ייעוץ חכם

משכנתא היא נושא "חם" שלוקח חלק בשיחות רבות על תכנון העתיד הפיננסי. משכנתא היא אמנם התחייבות לפרק זמן גדול מאוד, אולם עדיין יש לפעול ככל שניתן כדי לצמצם את ההוצאות הנלוות לה. יועץ משכנתא הוא התשוב המשך...
callus